Biogramy

  

Maria Chuchla


Maria Chuchla, pseudonim „Maja”, łączniczka z II kompanii II plutonu batalionu AK „Parasol”.

Urodziła się 20.04.1927r. w Poznaniu, zmarła 21.09.1944r. w Warszawie. Jej matka zmarła w 1943r., ojciec był majorem przetrzymywanym w niewoli niemieckiej. Siostra Kazimiera („Kaja”) również należała do „Parasola” i zginęła w Powstaniu.

Wychowana była w duchu patriotyzmu. Uczęszczała do Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa, przy ul. Jasnej 10. Była to szkoła męska, ale dyrektor przyjął ją i kilka innych dziewcząt. Uczyli się pod przybranymi nazwiskami w godzinach 17-19.

Należała do 58 Drużyny Harcerskiej, stamtąd jako jedna z pierwszych dziewcząt trafiła do oddziału „Agat”. Później była członkiem II plutonu powstałego w 1943r. Brała udział w akcji „Kreschmann”, zajmowała się rozpoznaniem, obserwacją i jako łączniczka przywoziła broń z magazynu i po akcji odebrała ją. Po akcji „Weffels” odbierała broń i zwracała żołnierzom ich prawdziwe dokumenty. W akcji „Fruhwirth” przywoziła broń z magazynu. W akcji „Braun” była w zespole sygnalizującym  rozpoznawczym, razem z innymi łączniczkami opracowała plan przejazdów samochodem Brauna. W akcji „Rodewald” była łączniczką od identyfikacji i sygnalizacji. W akcji „Hahn” należała do zespołu, który miał obserwować przejazdy Hahna.

W jej mieszkaniu razem z innymi osobami z „Parasola” oczekiwano na wieści o wybuchu Powstania. Po nieudanej próbie dostania się na Wolę trafiła na Czerniaków. Kiedy razem z „Zojdą” czekały na łódki, które miały przetransportować je na drugą stronę Wisły, została ciężko ranna w klatkę piersiową. Potem prawdopodobnie trafiła do domu przy ul. Wilanowskiej. Nie przeżyła jednak tej nocy.