Pieśń „Chłopcy silni jak stal” donośnie zabrzmiała na Hawajskiej, kiedy w dniu 27 września 2018 r. po raz jedenasty obchodziliśmy Święto Szkoły połączone ze ślubowaniem nowych uczniów. Tegoroczne uroczystości wzbogacił film dokumentalny przygotowany przez młodzież i koncert pieśni powstańczych w wykonaniu szkolnego chóru.
Zawsze wielką radość sprawia nam ta chwila, kiedy możemy w murach naszej szkoły gościć żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. W tym roku sprawili nam wielką niespodziankę, bowiem pomimo podeszłego wieku naszych Patronów (żołnierze z „Parasola” mają już około 95 lat) odwiedzili nas: pani Maria Wiśniewska ps. „Malina”, pan Wojciech Świątkowski ps. „Korczak”, pan Zbigniew Rylski ps. „Brzoza”, pan Witold Sławski ps. „Dilma” oraz rodziny pani Teresy Lewtak ps. „Mirka”, pana Włodzimierza Cabana ps. „Kajtek” i pana Stanisława Jastrzębskiego ps. „Kopeć”.
Wśród gości przybyli także pani Agnieszka Bogucka – prezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska i fundatorka Fundacji imienia gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, pan Rafał Miastowski – wiceburmistrz dzielnicy Ursynów, pan Wojciech Matyjasiak – wiceburmistrz dzielnicy Śródmieście (wieloletni Prezes Autorskiego Towarzystwa Edukacyjnego), pani Joanna Siennicka – naczelnik Wydziału Oświaty na Ursynowie, pani Lucyna Bieniasz-Ząbek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego”, a także Zarząd Autorskiego Towarzystwa Edukacyjnego pani prezes Ewa Peret, pani Barbara Wetesko i pan Tomasz Jaworski.
Gościliśmy także panią Olenę Kulinicz – dyrektorkę szkoły w Żytomierzu oraz nauczycielkę historii panią Lubę Kotenko, które wraz z grupą uczniów z Ukrainy w ramach dorocznej wymiany młodzieży mieszkają w domach naszych uczniów.
Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor Annę Kuleszę, odśpiewaliśmy Hymn Szkoły „Chłopcy silni jak stal”, a nowi uczniowie z klas 1 liceum i z klas 7 szkoły podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. W tym roku szkolnym społeczność Hawajskiej wzbogaciła się o trzy klasy pierwsze licealne i dwie klasy siódme.
Zebrani uczcili także minutą ciszy tych żołnierzy „Parasola”, którzy w 2018 r. odeszli na wieczną wartę.
Po zakończeniu ceremoniału ślubowania, pani prof. Anna Hohendorff opowiedziała o miejscach pamięci i ulicach na Ursynowie, związanych z żołnierzami legendarnych oddziałów specjalnych Armii Krajowej „Parasol” i „Zośka”. Mamy na Ursynowie kamień Jana Rodowicza „Anody” przy ulicy jego imienia, ulice Jana Sengera „Cichego”, Bronisława Pietraszewicza „Lota”, Kazimierza Sotta „Sokoła”, Zbigniewa Gęsickiego „Juno” – znanych nam przede wszystkim z akcji bojowej na hitlerowskiego kata Warszawy generała policji SS Franza Kutscherę.
Mamy także symboliczną mogiłę pod wierzbą na Skarpie Ursynowskiej, gdzie 2 sierpnia 1944 r. w drugim dniu Powstania Warszawskiego zginęło w walce z Niemcami pięciu żołnierzy Armii Krajowej z grupy harcerskiej „Parasol”: Ludwik Michałowski „Wańka”, Andrzej Klawer „Pedro” i trzej nierozpoznani żołnierze batalionu. O tym wydarzeniu uczniowie z klasy 3D gimnazjum, pod opieką prof. Anny Stępień i prof. Adama Hohendorffa przygotowali film dokumentalny, zaprezentowany podczas Święta Szkoły. W drugiej części film zawierał wywiad z panem Wojciechem Bobrowskim z rodziny ś.p. Ludwika Michałowskiego.
Panowie Piotr Wieder i Michał Turyński z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” dokonali prezentacji umundurowania i uzbrojenia współczesnych oddziałów komandosów z Jednostki Specjalnej z Lublińca, którzy są spadkobiercami tradycji i insygniów Batalionu AK „Parasol”. Pan Piotr opowiedział nam również, jak GRH otrzymała prawo do sztandaru „Parasola” i w jaki sposób opiekuje się środowiskiem żołnierzy Batalionu „Parasol”. Poczty sztandarowe – naszej szkoły i GRH, bardzo często spotykają się na uroczystościach rocznicowych.
W drugiej części Święta Szkoły poszczególne klasy udały się na miejsca pamięci, aby złożyć tam wieńce kwiatów i zapalić znicze. Odwiedziliśmy m.in.: miejsce akcji na generała SS Franza Kutscherę w Al. Ujazdowskich, miejsce akcji na oficera tajnej policji Waltera Stamma w Al. Szucha, tablicę przy wyjściu z kanałów na Placu Krasińskich, miejsce śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na Pl. Teatralnym, cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie znajduje się grób ekshumowanych pięciu żołnierzy „Parasola” poległych na Skarpie Ursynowskiej oraz ich symboliczną mogiłę pod wierzbą, a także pomnik Jana Rodowicza „Anody” na skrzyżowaniu ulicy jego imienia i ul. Ciszewskiego.
Przy każdym z miejsc pamięci uczniowie przypominali historię i bohaterów związanego z tym miejscem wydarzenia z czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
Część uczniów z młodszych klas zajęła się redagowaniem nowych biogramów żołnierzy Batalionu „Parasol”, które uzupełnią nasze zbiory i będą zamieszczone w szkolnej izbie pamięci na stronie http://batalionparasol.pl
Tegoroczne uroczystości na długo pozostaną w naszej pamięci. Było to wyjątkowe dla nas spotkanie, ponieważ gościliśmy tak wielu naszych Patronów – Żołnierzy z Batalionu „Parasol” oraz ich rodziny.
Za przepiękne i donośnie zaśpiewane pieśni powstańcze „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci” i „Dziewczyna z granatem”, podziękowania od gości i uściski od pani Marii Wiśniewskiej „Maliny” zasłużenie otrzymał chór szkolny i dyrygująca nim nowa nauczycielka muzyki – siostra Iwona Siewkowska. A szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe zbiory książkowe i pamiątki ofiarowane nam przez gości – za które bardzo serdecznie dziękujemy.