W piątek 27 września klasa II b liceum uczestniczyła w prawdziwym święcie sztuki dźwięku, czyli 10. edycji Szalonych Dni Muzyki „Kartki z podróży”, odbywających się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Tegoroczna edycja Szalonych Dni Muzyki przybliżyła dorobek kompozytorów, którzy byli nie tylko wybitnymi twórcami, ale także globtroterami. Skomponowane przez nich dzieła, często zaliczane do czołówki klasycznego repertuaru, są zapisem ich podróżniczych wrażeń, muzyczną interpretacją innych kultur, a kiedy indziej pejzażem odmalowanym dźwiękami.
Program koncertu inaugurującego, którego wysłuchaliśmy, zawierał kompozycje reprezentujące główne nurty stylistyczne, które pojawią się w ciągu całego festiwalu. Koncert fortepianowy G-dur Mauricea Ravela jest dziełem symfonicznym, ale zawiera też nawiązania do jazzu. Pojawił się także utwór Stanisława Moniuszki „Prząśniczki”, choć w nietypowej interpretacji. Rapsodia symfoniczna España Emmanuela Chabriera wprowadziła nas w klimat podróży – przewodni temat tegorocznej edycji festiwalu.
Oprócz dzieł symfonicznych w programie koncertu znalazł się bardzo osobliwy punkt. Kwartet, który usłyszeliśmy, składał się dwóch skrzypotrąb, jednej altotrąby i cellotrąby. Nazwa tych instrumentów zdradza ich charakterystyczną budowę: są to chordofony smyczkowe z metalowymi czarami zamiast drewnianych pudeł rezonansowych. Towarzyszyła im niezwykła wokalistka i aktorka Emose Uhunmwangho.