27 września obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i zaśpiewania hymnu szkolnego „Chłopcy silni jak stal”. Następnie uczniowie z klas pierwszych liceum i z klas siódmych szkoły podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie. Z powodów covidowych całe wydarzenie było transmitowane do sal szkolnych, aby uczniowie z klas starszych mogli na żywo uczestniczyć w uroczystościach.
W dalszej części profesor Jacek Gorzkowski przedstawił nam rys historyczny powstania i działalności Batalionu Armii Krajowej „Parasol” oraz najważniejsze akcje bojowe z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Przypominał również, że 27 września – data święta naszej Szkoły, została wybrana na upamiętnienie powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Były to największe tajne struktury organizacji antyhitlerowskiej jaka powstała w czasie II wojny światowej na terenach okupowanej przez Niemców Europy.
Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna gra historyczna, przygotowana w tym roku przez prof. Kamila Kropidłowskiego i prof. Łukasza Matyska. Zwiadowcy z poszczególnych klas szukali ukrytych w budynku i wokół szkoły kodów QR, a na ich podstawie reszta uczniów starała się rozszyfrować ukryte w kodach hasła, związane z historią Batalionu AK „Parasol”.
Tradycyjnie tego dnia odwiedzamy miejsca pamięci Patronów Szkoły – miejsca akcji specjalnych oraz miejsca upamiętniające walki z czasów Powstania Warszawskiego. Dowodem naszej pamięci są znicze i tarcze szkolne, które od 27 września ozdabiają wiele miejsc w Warszawie, gdzie walczyli i ginęli żołnierze Batalionu AK „Parasol”. Cześć Ich Pamięci!
Prezentujemy wybrane zdjęcia z miejsc, które w tym roku odwiedziliśmy.