Żołnierze Zgrupowania „Radosław” podczas Powstania Warszawskiego na terenie zdobytych niemieckich magazynów na Stawkach (rejon obecnego Ronda Zgrupowania „Radosław”).
Magazyny były źródłem różnorodnego zaopatrzenia, w tym również mundurów zwanych popularnie „panterkami”, którą widzimy na pierwszym żołnierzu od prawej strony.
(Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego).
Dowódca Zgrupowania „Radosław” (zarazem dowódca Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej) w skład którego wchodził Batalion „Parasol”, ppłk. Jan Mazurkiewicz ps. „Radosław” (stoi bokiem) na ulicy Okopowej.
Na krześle siedzi jego żona kpt. Anna Mazurkiewicz ps. „Irma” – komendantka łączniczek sztabu Kedywu KG AK.
(Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Kolumna samochodów zdobytych przez powstańców Zgrupowania „Radosław” na Woli. Samochody używane były w pierwszych dniach Powstania przez kierowców służby motoryzacyjnej „Parasola” do transportu rannych do szpitali na Starówce.
(Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Zbigniew Storożyński ps. „Fernando” z 1. kompanii przy niemieckim moździerzu w pierwszych dniach Powstania na Woli. Według relacji Zbigniewa Storożyńskiego, moździerz został zdobyty przez drużynę sierż. pchor. Janusza Brochwicz – Lewińskiego ps. „Gryf”, lecz z powodu uszkodzenia iglicy i braku amunicji nie nadawał się do użytku.
Charakterystyczny jest cywilny ubiór „Fernanda” i brak oporządzenia, świadczący o tym, że fotografię wykonano zanim „Parasol” zaopatrzył się w zdobyczne umundurowanie niemieckie z magazynów na Stawkach. Widoczny pistolet maszynowy MP40 oraz dwa zapasowe magazynki wciśnięte za pasem.
(Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Pluton „Narocz”
Pluton „Narocz” wchodził w skład 1. kompanii. Pierwszym zadaniem plutonu „Narocz” było obsadzenie Pałacyku Michla (drużyny kpr. pchor. Andrzeja Gaweckiego „Sława” i st. strz. pchor. Stanisława Peterka „Sylwestra”) 4 sierpnia. Reszta dnia i noc upłynęła im na budowie i naprawie umocnień.
5 sierpnia razem z żołnierzami „Gryfa” brali oni udział w obronie pałacyku. Po ataku o godz.8.00 zadecydowano o wycofaniu drużyny „Sława”. Obsadzili oni później Wolską 42. „Sław” został ranny w brzuch, a jego drużyna wycofała się.
Podczas kontrnatarcia (nieudanego) 1. kompanii na narożnik ul. Wolskiej i Młynarskiej pluton „Narocz” został odrzucony do Śródmieścia i stracił kontakt z „Parasolem”.
Powstańcy prawdopodobnie z oddziału „Narocz” Batalionu „Parasol” odpoczywający przy ruinach domów przy Siennej 13 – 15. Ujęcie w kierunku zachodnim.
Czwarty od lewej w rzędzie opartych o mur, w czapce z orzełkiem prawdopodobnie strz. Włodzimierz Brzeziński „Szekspir”.
(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego)
Żołnierze z plutonu „Narocz” (od lewej): Janusz Pawłowski ps. „Siódemka”, NN i NN ps. „Władysław” w czasie walk o budynek PAST na ul. Zielnej. W tle widać dym z podpalonego budynku stacji.
Fotografia wykonana na terenie tzw. Pociejowa, budynków przemysłowych znajdujących się przy ul. Bagno.
(Fotografia ze zbiorów Archiwum Akt Nowych)
Żołnierze z plutonu „Narocz” (od lewej): Leon Bednarski ps. „Mikro”, Henryk Zajączkowski ps. „Szarak” i NN ps. „Władysław”.
(Fotografia ze zbiorów Archiwum Akt Nowych)
Żołnierz z plutonu „Narocz” Janusz Pawłowski ps. „Siódemka” w czasie walk o budynek PAST na ul. Zielnej.
(Fotografia ze zbiorów Archiwum Akt Nowych)